uroki Białowieży

22.8.13

Dziś szybki wpisik turystyczny, żeby zachować dla siebie samej miłe wspomnienia z Puszczy Białowieskiej i okolic. Czterodniowy wypad w leśne ostoje, to w sam raz dla takiego mieszczucha jak ja. Można zregenerować siły, odetchnąć świeżym powietrzem i ponapawać się przyrodą, z drugiej strony człowiek nie zdąży zatęsknić do "cywilizacji". 

Obowiązkowy punkt programu, czyli żubry
Zatrzymaliśmy się w fantastycznym miejscu o nazwie Dwór Wejmutka. Polecam gorąco wszystkim, którzy pragną spokoju (ach te miłe chwile w miejscowej herbaciarni z książką i kawałkiem Marcinka - o nim za chwilę), nie mają problemu z obecnością zwierząt (naliczyłam 5 kotów i dwa psy) oraz brakiem telewizorów w pokojach. Na miejscu można wypożyczyć rowery, ale my preferujemy piesze wędrówki, więc codziennie robiliśmy kilkanaście kilometrów na nogach. Zwiedziliśmy w ten sposób sporo zróżnicowanych tras, na wielu z resztą byliśmy często jedynymi ludźmi (mimo sezonu), ale jeżeli miałabym polecić, co koniecznie trzeba w Puszczy zobaczyć, to byłby to rezerwat ścisły, do którego wejście jest wyłącznie z przewodnikiem. Las niemal nietknięty ludzką ręką naprawdę robi ogromne wrażenie.


Oczywiście po takich spacerach apetyt dopisuje, więc delektowaliśmy się lokalnymi przysmakami: babką ziemniaczaną, wspomnianym ciastem o wdzięcznej nazwie "Marcinek" oraz daniami z dziczyzną w roli głównej. W Białowieży słynie z tych ostatnich Restauracja Carska, którą - rzecz jasna - odwiedziliśmy w pierwszej kolejności (b. interesujący wystrój i otoczenie, dania b. dobre, choć porcje raczej z tych mniejszych, ceny wysokowarszawskie), ale nam do serca przypadła Restauracja Stoczek 1929, gdzie był nieco większy wybór dań i napitków (piliśmy m.in. litewskie i białoruskie (!) piwo oraz doskonały, wytrawny cydr), a miejsce jakby bardziej kameralne. Ciasto Marcinek smakuje najlepiej w towarzystwie dobrej herbaty i wciągającej lektury.

Żeby zachować miłe wspomnienia z tej podróży, zakupiliśmy sobie wspaniały miód z różą oraz czosnek niedźwiedzi (suszony). Nie mogę się doczekać eksperymentów z tym ostatnim - jeżeli ktoś ma jakieś fajne pomysły na jego wykorzystanie, proszę o podpowiedzi.
 Adresy:


Dwór Wejmutka

ul Kolejowa 1a,
17-230 Białowieża
tel. +48 856812117
tel/fax (+48) 85 68 12 385
kom. (+48) 698 404 944
e-mail: wejmutka@wejmutka.plStoczek 1929

ul. Waszkiewicza 74,
17-230 Białowieża
tel. (+48) 85 7303209
kom. (+48) 601588828
e-mail: restauracja@stoczek1929.pl


Restauracja Carska

Stacja Towarowa 4, 
17-230 Białowieża
tel: (85) 681 21 19
e-mail: poczta@restauracjacarska.pl

Zobacz także

2 komentarze

  1. Czosnek niedźwiedzi kojarzy mi się tylko z twarożkami..

    OdpowiedzUsuń
  2. Marigold, tak, dodawanie do twarożków to też był mój pierwszy pomysł :)

    OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Flickr

Created with flickr badge.