gulasz z sarniny
15.1.16
Kolejna propozycja z sarną w roli głównej. Tym razem dostarczony kawałek był zdecydowanie z przeznaczeniem na gulasz, ale - podobnie jak comber - marynowałam go w całości przez dwa dni. Można marynatą zalać już pokrojone kawałki - wtedy wystarczy znacznie krótszy czas. Tym razem wypróbowałam bejcę maślankową i muszę przyznać, że mięso po niej było wybitnie miękkie i delikatne, a gulasz potrzebował zaledwie dwóch godzin (a nie standardowych trzech-czterech) na dojście.
Gulasz z sarniny
(na 5-6 osób)
- 1,2-1,4 kg łopatki lub szynki z sarny
- 1,5 l maślanki
- po 1-2 liście laurowe i goździków
- po 5-6 ziaren pieprzu i jagód jałowca
- skórka z 1 cytryny
- płaska łyżeczka soli
- 1 cebula
- 3 ząbki czosnku
- 100 g wędzonego boczku pokrojonego w kostkę
- 150 g włoszczyzny drobno posiekanej
- 150 g małych pieczarek, pokrojonych w połówki lub ćwiartki
- sól, pieprz, wędzona papryka
- 1-2 łyżki mąki
- 1 szklanka czerwonego wina
- 1 szklanka bulionu
- 3 ogórki kiszone, pokrojone w kostkę
- olej lub oliwa, 1 łyżka masła
Rozetrzeć w moździerzu jagody jałowca, goździki i pieprz, liście laurowe rozkruszyć. Wszystkie przyprawy dodać do maślanki. Osuszone i oczyszczone mięso włożyć do szklanego naczynia i zalać maślanką, następnie przykryć i odstawić do lodówki/ w chłodne miejsce na 1-2 dni (mięso co jakiś czas obracać; można też od razu mięso pokroić i trzymać w bejcy krócej, max dobę).
W dniu przygotowywania gulaszu: Mięso wyjąć z bejcy, osuszyć i pokroić na gulaszowe kawałki. Oprószyć mięso solą, pieprzem, wędzoną papryką i mąką. Na patelni rozgrzać olej lub oliwę, następnie obsmażyć boczek. Dodać mięso i dokładnie je usmażyć. Przełożyć mięso do dużego rondla.
Na patelnię dodać olej lub oliwy i zeszklić posiekaną cebulę i czosnek. Następnie dodać włoszczyznę i jeszcze chwilę obsmażać. Dodać warzywa do mięsa, podlać winem i bulionem, zagotować, a następnie zmniejszyć ogień i dusić pod przykryciem ok 2-4 godziny (do czasu aż mięso zmięknie). Na osobnej patelni rozgrzać oliwę z łyżką masła i obsmażyć pieczarki na złoto. Dodać je pod koniec gotowania gulaszu razem z pokrojonymi ogórkami kiszonymi. Doprawić gulasz solą i pieprzem. Podawać z razowym chlebem i gruszkami z octu. Smacznego!
0 komentarze