polędwica wieprzowa z rabarbarowym chutneyem
22.6.16
Rabarbarowy chutney chodził za mną dłuższy czas, nawet tu o tym pisałam. W końcu, w ostatni weekend udało mi się zrealizować plan. Przepis na to cudo wyszykałam u Bei, u której zawsze znajduję najlepsze przepisy na przetwory. Chutney wyszedł świetnie - uwielbiam takie słodko-ostro-kwaśne smaki. Choć na przyszłość planuję jeszcze bardziej zmniejszyć ilość cukru, ale to może być kwestia osobistych preferencji... Gotowy chutney od razu wykorzystałam do niedzielnego obiadu, czyli polędwiczki wieprzowej, a reszta poszła do słoika. Poniżej podaję przepis z moimi modyfikacjami.
Chutney rabarbarowy
- 450g rabarbaru
- 2 czerwone niezbyt duże cebule
- 2 garście rodzynek
- 200 g cukru (spokojnie można zmniejszyć)
- 100 ml octu cydrowego lub jabłkowego
- 1 łyżeczka cynamonu
- 2 łyżeczki imbiru w proszku
- 1/2 łyżeczki płatków chili
- sól, pieprz
Rabarbar umyć, osuszyć i drobno posiekać. Cebulę obrać i również drobno posiekać. Wszystkie składniki sosu wymieszać w szerokim rondlu lub na dużej patelni i gotować na wolnym ogniu, często mieszając, ok 50 minut. Gdy sos zgęstnieje, spróbować, ewentualnie doprawić i przełożyć do wyparzonych słoików. Ilość nie jest duża, ale jeśli chcemy chutney przechowywać to lepiej go pasteryzować.
Polędwiczka wieprzowa
(najprostsza na świecie)
- 1 polędwiczka wieprzowa
- sól, pieprz
- nieco oliwy
Rozgrzać piekarnik do 180 st. C. Polędwiczkę umyć, osuszyć, okroić z błon i zbędnego tłuszczu. Natrzeć solą, pieprzem i oliwą.
Rozgrzać patelnię, najlepiej grillową, i obsmażać mięso ze wszystkich stron, aż się zrumieni. Wstawić patelnię do piekarnika (jeśli patelnia nie nadaje się do piekarnika, można przełożyć polędwicę do naczynia, które nagrzewało się wraz z piekarnikiem). Piec ok 18-20 minut. Upieczone mięso wyłożyć na talerz i odczekać z 5 minut z krojeniem. Pokrojoną w plastry polędwicę podawać z rabarbarowym chutneyem i ryżem. Smacznego!
0 komentarze